1. HABERLER

  2. ‘Para çalmaktan daha vahimi hayat çalmaktır’
‘Para çalmaktan daha vahimi hayat çalmaktır’

‘Para çalmaktan daha vahimi hayat çalmaktır’

Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Gülen Cemaati’ni halkın milli iradesini ve yargı usulsüzlükleri ile insanların hayatlarını çalmakla suçladı. Siyasi tutuklulukların mağduriyetine değindi.

A+A-

Yalçın Akdoğan, yazısının genelinde Gülen Cemaati'ni suçladı. Cemaat'in üyelerini amaç için kullanılan zombilere benzetti. İktidarın seçimle elde ettiği koltuğun, şantajla alınmaya çalışıldığını savundu. 

‘Normal gibi görünen insanlar’

Akdoğan’ın Star gazetesinde yayınlanan yazısında Fethullah Gülen Cemaati’ne yönelik suçlamalar vardı. Akdoğan, Cemaat’in üyelerini zombiye dönüştürdüğünü ve bu yolla kullandığını savundu. Akdoğan, "Baktığınızda normal gibi, aklı başında gibi görülen insanlar yaptıkları işlerle nasıl “zombi”ye dönüşüyorlar? Toplumun içinde yaşıyorlar, çoluk-çocuk sahibiler, belki dini hassasiyetleri de var… İman ve akıl sahibi insanları bir tür robota veya zombiye dönüştürmek, onlara her türlü kirli işi yaptırabilmek ancak habis bir beynin ürünü olabilir" dedi.

ZOMBİ NEDİR ?

Afrika dinleri ve Şamanizm’de ölü insanların, yaşayanlar arasında korku salmak amacıyla bedenlerinin yeniden canlandırılması sonucu ortaya çıkan varlıklara ‘Zombi’ denir. Zombiler popüler kültürde yerini 1970’lerde Amerikan Sineması’nda, yönetmen George Romero’nun filmleri vasıtasıyla yerini almaya başladı.Bu filmlerde tek amaçları insanların etlerini yemek olan bu yaşayan ölülerin sıradan insanlarla mücadelesi konu alınır. Zombiler, canlıları ısırarak onlarında kendileri gibi olmasına sebep olur.

‘Yüzyüze baktıkları insanları “terör örgütü” gibi gösterme’

Akdoğan, Cemaat ile AK Parti'nin birlikte hareket ettiği günlere atıfta bulunarak; "Yüzyüze baktıkları, yüzüne güldükleri, ne olduğunu çok iyi bildikleri insanları bile 'silahlı terör örgütü' üyesi gibi göstermeye çalışmak nasıl bir hastalıktır? Böyle bir sapkınlık akıl veya ruh hastalığıyla mı izah edilebilir, ahlaki çöküşle mi? ... Bu şartlanmışlık farklı örgütlerde farklı ideolojik kandırmacalarla izah edilebilir. Ama paralel örgüt de bunun dini duygularla yapıldığı çok açık... Sıradan insanı bile profesyonel tetikçiye çeviren bir efsunlanma hali bu..." dedi

‘Şantaj, tehdit, yalan, iftira…’

Yalçın Akdoğan, Cemaat’in sistematik bir şekilde dinleme ve fişleme yaptığını söyledi ve yapılanları şu şekilde sıraladı:

"Şantajı, tehdidi, yalanı, iftirayı mazur görebilecek bir pişkinlik... Ürettiği mağduriyetleri hiç düşünmeyen bir vurdumduymazlık... Yaptığı işin hukuki sonuçlarını hesaba katmayan bir pervasızlık... Ülkesine ihaneti göze alacak bir gözüdönmüşlük... Yüzlerce insanın hayatını karartacak bir acımasızlık..."

‘Asıl çalınan hayatlar’

Başbakan'ın danışmanı yazısında; asıl milli iradenin çalınmaya çalışıldığını savundu, isim vermeden Ergenekon ve Balyoz davalarında tutuklu yargılananlara sık sık vurgu yaptı. Cemaat’in yargı yapılanması ile bu insanların hayatlarını çaldığını ve asıl bunu perdelemeye çalıştığını iddia etti:

"Asıl çalınanları perdelemeye çalışıyorlar. Milletin seçilmiş iktidarını devirmeye çalışmak başlı başına demokrasi ve milli irade hırsızlığıdır… Para çalmaktan daha vahim olan insanların hayatını çalmaktır. Tertip ve tezgahlarla cezaevlerine doldurulan yüzlerce insan, kesinleşen bir hüküm bulunmadan yıllarca hapis yatıyor. Bunların hayatlarını, kariyerlerini, aile saadetlerini çalmak büyük bir vicdansızlık değil midir?"

Akdoğan Cemaati; şantajla onur çalmakla, güven çalmakla ve yüzsüzlükle de suçladı ve yazısını şöyle noktaladı:

"'Hırsız var' diye ortalığı inletenler meğer devleti çalmaya çalışmışlar, devleti..."

İkinci 'kumpas' yazısı

Akdoğan daha önceki bir köşe yazısında Balyoz ve Ergenekon davasına atfen "Milli orduya kumpas kuranlar..." cümlesini sarfetmiş, bu açıklamanın ardından Balyoz sanıkları yeniden yargılanmayı talep etmişti. Bu davalar Hükümet'i darbe yoluyla devirmeyi amaçlayan bir örgüt olduğu iddiası ile açılmıştı.

Kaynak: Star Gazetesi

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.