1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Prof. Dr. Mehmet IŞIKLI’dan İki Ayrı Konferans
Prof. Dr. Mehmet IŞIKLI’dan İki Ayrı Konferans

Prof. Dr. Mehmet IŞIKLI’dan İki Ayrı Konferans

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet IŞIKLI İstanbul Üniversitesi, Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi (VANTAM) tarafından her yıl düzenlenen Yılık  Konferanslar  serisine konuşmacı olarak katıldı.

A+A-

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet IŞIKLI İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi (VANTAM) tarafından her yıl düzenlenen Yılık  Konferanslar serisine konuşmacı olarak katıldı.

Prof. Dr. Işıklı, “Yaylanın İlk Kültürel Birlikteliği: Kura – Aras Kültürü” adlı sunumunda, uzmanı olduğu Doğu Anadolu’nun ve Erzurum yöresinin en önemli prehistorik kültürlerinden biri olan “Kura-Aras/Karaz Kültürü’nü tanıtmış ve kültür hakkındaki birçok soru işaretine dikkat çekti.

3de02d7e038214becec3e991e2fdad1a.jpg

Prof. Dr. Işıklı, Karaz Kültürü sunumun ardından yine davetlisi olduğu Türk Eski Çağ Bilimleri Enstitüsünün (TEBEYıllık Konferanslar Dizisi’ kapsamında bir diğer konferansa konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Işıklı 2014 yılından beri kazı başkanlığını yürüttüğü Van Ayanis Urartu Kalesi’ndeki çalışmaları konu alan “30. Yılına Doğru Van Ayanis Urartu Kalesi  Kazıları” başlıklı bir konferans verdi. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezinde gerçekleşen konferansta Demir Çağları boyunca Doğu Anadolu Bölgesi'ni politik ve kültürel alçıdan etki altına almış olan Urartu Krallığı’nın son görkemli krali kale-kenti olan Ayanis Kalesi’ndeki son dönem çalışmaları bilim camiası ile paylaşıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.