1. YAZARLAR

  2. İ. Gürkan Çelebi

  3. Sandığı Yiyen Güve
İ. Gürkan Çelebi

İ. Gürkan Çelebi

Editör-İstanbul Temsilcisi
Yazarın Tüm Yazıları >

Sandığı Yiyen Güve

A+A-

Demokrasileri örseleyen en büyük facia seçimi gölgede bırakacak şeylerdir.

Adeta bir güve gibi her yerinden yemeye başlar rejimi.

Her tarafını delik deşik eder, tanınmaz hale getirir.

Zaten bizim demokrasimizin başladığı andan itibaren yeterince güvesi olduğunu ve bunu artırma gayretinin bir felaketten başka bir işe yaramayacağını söylememize gerek yoktur sanırım.

Çok defolu bir demokrasimiz, özgürlükleri kollamak yerine totaliter olanı destekleyen bir cumhuriyetimiz olduğunu bilmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum.

Bununla birlikte bu yamalı bohçadan hiçbir kesimin de vazgeçemediğini fark ederek şaşkınlığa düşmüyor değilim.

Bu rejimin, mevcut haliyle diktatör ürettiğini söyleyip, saraylara, uzun iktidarlara, koalisyonsuz Türkiye’ye saranların bile anayasa değişikliği konusu gündeme geldiğinde nasıl ipe un serdiklerini görmemek kabil değil.

O halde diyorum ki, bu açık bir sahtekarlıktan başka bir şey değildir!

Bu şekilde gelişecek bir demokrasinin ancak hormonlu ve amacının dışında tekamül gösteren bir sistem olabileceğini herkesin bilmesi gerekir diye içimden saydırıp durmaktan kendimi alamıyorum.

Dışarıda bas bas bağırarak cumhuriyeti anası gibi bağrına basanları gördükçe de benim mi yoksa onların mı bir akıl tutulması içerisinde olduklarını anlamakta güçlük çekiyorum.

Zira onlar çok kalabalıklar!

Her zaman çok olan haklı olmaz elbette, bu temrini söyleyip söyleyip kendimi teskin etmeye çabalıyorum.

Bu yamalı da olsa, yırtık da olsa, çürümüş ve yeniden dizayn edilmesi elzem de olsa bir demokrasinin ağır aksak işlediği gerçeğini de değiştirmez.

Demokrasinin olmazsa olmazı sandıktır.

Sandık gölgelendi mi, önemsizleştirilmeye çalışıldı mı işler vahamet sınırlarının çok ötesine geçiyor demektir.

Bugün Türkiye erken de olsa bir seçimin daha yamacına geldi.

Neredeyse on gün sonra seçim var.

Ancak bir yandan terör diğer yandan iktidardaki siyasi yapıyı aşındırmak isteyenler amaç birliği yapmış gibi devleti çürüten ateşin altına odun atmakla meşguller.

Tarihin belki de hiç bir dönemi birbirine taban tabana zıt görünen güçleri bu kadar aynileşmemişti.

Bakın CHP ve MHP’ye hatta HDP’yi de ekleyin, bu yapının temel argümanlarında ne kadar birbirine benzer reflekslerle hareket ettiğini göreceksiniz.

Çok ilginç ama birbirlerine benzemek hususunda inanılmaz bir mesafe katettiler.

Bu partileri sevenlerin bu görüşüme şiddetli itirazları olacağını biliyorum.

Lakin gerçek kim ne düşünürse düşünsün gerçektir.

Cumhurbaşkanlığı makamının nasıl tartışmaya açıldığını ve tartışmanın neredeyse bütün başlıklarının tüm tarafların ortak başlıkları olduğunu hatırlayın.

AK Parti’nin iktidarına karşı CHP, MHP ve hemen arkalarından HDP’nin nasıl benzer değil adeta aynı tepkileri ortaya koyduklarını görün.

Seçimlerde terörle ilgili MHP’nin bir iki çıkışı dışında -onları da nadiren HDP’ye karşı bir söylem olarak dillendirmesi dışında- neredeyse herkesin tek hedefinin iktidarda tek başına olmamasına hatta bir seçim hükümeti dışında bir iktidarın bulunmamasına rağmen AK Parti’ye karşı birleştiğini gözlemleyin.

Bu ülkeni yarısına yakın kısmının milli meselesinin AK Parti’yi iktidardan düşürmek dışında bir hedefe odaklanamadığını açıkça görünürken demokrasi ve çok seslilikten bahsetmenin şaka gibi olacağı aşikardır.

Bu seçim işte bu nedenlerle ülke için çok önemli. Tek başına ve güçlü bir iktidarın Türkiye için olmazsa olmaz olduğunu unutmadan sandık başına gitmek belki de hiç bir dönemde bu kadar gerekli olmamıştı.

Şimdi tek başına iktidar deyince birileri benim için AK Parti yalakası demeye başlamışsa eğer ben bunu onların partilerine güvensizliğine vermek dışında bir nedene bağlayamayacağımı peşinen açıklamış olayım.

Sandığın içine dadanmış Türkiye’yi yiyip bitiren güveyi çıkarmak da elbette bu ülkenin feraset sahibi evlatlarına düşüyor.

Yine mi derseniz!

Evet yine!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.