1. HABERLER

  2. Schulz ya da Merkel değil ırkçı zihniyet kazanacak
Schulz ya da Merkel değil ırkçı zihniyet kazanacak

Schulz ya da Merkel değil ırkçı zihniyet kazanacak

Almanya’daki seçimleri öncesi ilk TV düellosunda Merkel ve Schulz’un Türkiye karşıtı tavırlarına tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Hangi partinin kazanacağının önemi yok” şeklinde konuştu.

A+A-

Hristiyan Demokrat Birlik Genel Başkanı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Martin Schulz’un seçimler öncesi ilk televizyon düellosu önceki akşam gerçekleşti. Düelloya ise iki ismin Türkiye karşıtı skandal açıklamaları damga vurdu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, tartışmaya katılan iki isme de tepki gösterdi. 

AYRIMCILIĞI KÖRÜKLER 

“Alman seçimlerini hangi partinin kazanacağının çok bir önemi yok” ifadelerini kullanan Kalın, “Çünkü hangi zihniyetin kazanacağı artık belli oluyor. Merkel ve Schulz’un tartışma boyunca ayrımcılık ve yükselen ırkçılığa hiç değinmemiş olması Alman siyasetinin geldiği noktayı gösteriyor. Ana akım Alman siyasetinin popülizme ve ötekileştirme-düşmanlaştırmaya boyun eğmesi sadece ayrımcılığı ve ırkçılığı körükler” şeklinde konuştu. 

DEĞİŞİMİ UMUT EDİYORUZ 

“PKK ve FETÖ gibi örgütlere açıkça kucak açan Almanya, demokrasiyi değil teröristleri ve darbecileri savunduğunun farkında değil mi?” diye soran Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, “Türk-Alman ilişkilerini dar bir siyasi ufka kurban eden bu sorunlu atmosferin ve tablonun en kısa zamanda değişeceğini umut ediyoruz” dedi. 

Müzakere sürecini hedef aldılar 

Merkel ve Schulz düello sırasında sık sık Türkiye’yi konuştu. Merkel, AB üyelik görüşmelerinin şu an için devam etmediğine ve Türkiye ile müzakerelerin ancak AB üyelerinin onayıyla sona erdirilebileceğine belirtti. Schulz ise başbakan olduğunda Türkiye ile AB üyelik müzakerelerini sona erdireceğini söyledi. Schulz Türkiye'ye üyelik 
müzakereleri çerçevesinde ödenen mali yardımların da dondurulması gerektiğini söyledi. Alman birinci kanalı ARD, tartışmayı bin izleyiciye sordu. Yapılan televizyon anketinde, seyircinin yüzde 86’sı Schulz'u daha çok tartışma canlısı olarak yorumladı. Yüzde 55'i Merkel'i daha inandırıcı buldu. Schulz sadece yüzde 35 oranında kaldı. 

Avrupa 2. Dünya Savaşı öncesi değerlere dönüyor 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Merkel ve Schulz arasında seçim öncesi programda geçen Türkiye aleyhindeki diyaloglara tepki gösterdi. Avrupa’nın popülist siyasetten kurtulması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Avrupa 2. Dünya Savaşı öncesi değerlere dönüyor. Almanya'nın bu çizgiye gelmemesi lazımdı. İşte popülizmin gözü kör olsun. Umarım tevessül ettikleri yoldan dönerler. Halka vaatler yerine popülizme kayıyorlar” dedi. 

Saygısız sözleri iade ediyoruz  

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Merkel-Schulz ikilisinin Türkiye'ye söz söyleme yarışına girdiğini belirterek, "Türkiye'ye karşı bu saygısız mesajları kabul etmiyoruz ve aynen iade ediyoruz" dedi. Alman siyasetçilerin bu özensiz dilden vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, “Türkiye ile müzakereleri kesmekten bahsetmek, AB'nin kurucu değerlerine saldırmaktır. 

AB'YE EMİR VERİYORLAR

Schulz'un misyonu bu mudur?" ifadelerini kullandı. Çelik, “Bazı Alman siyasetçilerin seçim kampanyalarında AB kurumlarına ve AB devletlerinin hükümetlerine açıkça emir vermeye çalıştığını da gördük. Bu siyasetçiler AB'nin ne olduğundan habersiz, AB'yi 'Almanya Birleşik Devletleri' zannediyorlar" şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.