1. HABERLER

  2. Sektörel güven endeksi hizmet sektöründe artarken ticaret ve inşaat sektöründe azaldı
Sektörel güven endeksi hizmet sektöründe artarken ticaret ve inşaat sektöründe azaldı

Sektörel güven endeksi hizmet sektöründe artarken ticaret ve inşaat sektöründe azaldı

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) yapılan 2014 yılı Şubat ayı mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi araştırmasında güven endeksi hizmet sektöründe artarken perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde azaldı.

A+A-

TÜİK verilerine göre; Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,5 arttı.Bir önceki ayda; 103,9 olan hizmet sektörü güven endeksi 104,3 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki artış, son üç aylık dönemde iş durumu değerlendirmesindeki yüzde 0,7’lik ve son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep değerlendirmesindeki yüzde 1,1’lik iyileşmeden kaynaklandı. Gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,2 azaldı.
MEVSİM ETKİLERİNDEN ARINDIRILMIŞ PERAKENDE TİCARET SEKTÖRÜ GÜVEN ENDEKSİ YÜZDE 1,6 AZALDI
Ocak ayında 106,9 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 105,1 değerine düştü. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki azalış, son üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar değerlendirmesindeki yüzde 1,3’lük ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksindeki yüzde 4,8’lik kötüleşmeden kaynaklandı. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,8 arttı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi yüzde 5,8 azaldı. Bir önceki ayda 87,6 olan inşaat sektörü güven endeksi 82,5 değerine düştü. İnşaat sektörü güven endeksindeki azalış, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi ve gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endekslerindeki kötüleşmeden kaynaklandı. Söz konusu endeksler bir önceki aya göre sırasıyla yüzde 10,9 ve yüzde 2,1 düştü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.