1. HABERLER

  2. Sigara trafik kazalarından 20 kat daha fazla öldürüyor
Sigara trafik kazalarından 20 kat daha fazla öldürüyor

Sigara trafik kazalarından 20 kat daha fazla öldürüyor

Selma Metintaş, sigaranın her yıl 6 milyon insanın ölümüne neden olduğunu söyledi.

A+A-

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, sigaranın her yıl 6 milyon insanın ölümüne neden olduğunu söyledi.

Türkiye’de son 5 yılda 2 milyondan fazla insanın sigarayı bıraktığını belirten Prof. Dr. Selma Metintaş, Türkiye’nin, Avrupa ülkeleri arasında tütün tüketiminde üçüncü sırada, dünya ülkeleri arasında ise yedinci sırada yer aldığını ifade etti. Türkiye’de 17 milyon kadar sigara içen kişi olduğunu ve her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını kaybettiğinin tahmin edildiğini kaydeden Prof. Dr. Metintaş, ‘‘Bu sayı trafik kazalarına bağlı ölümlerden 20 kat fazladır. Küresel Yetişkin Tütün Araştırması’nın (KYTA) Türkiye sonuçlarına göre, ülkemizde 15 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yüzde 31’i yaklaşık 16 milyon kişi halen sigara içmektedir. Sigara içme sıklığı, erkeklerde yüzde 48, kadınlarda ise yüzde 15’i bulunmuştur. Erkeklerin yüzde 44’ü, kadınların ise yüzde 12’si her gün sigara içmektedir’’ dedi.

"AKCİĞER KANSERİNİN YÜZDE 49’U GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE"

Sigara kullanımına bağlı olarak en sık görülen hastalıklar arasında birinci sırada akciğer kanserinin yer aldığını dile getiren Prof. Dr. Selma Metintaş, ‘‘Her yıl dünyada yaklaşık 1 milyon 400 bin yeni akciğer kanseri hastası görülmektedir. Dünyada akciğer kanserinin dağılımı bölgesel olarak oldukça büyük farklılıklar gösterebilmekte olup, akciğer kanseri olgu tahmini (insidansı) her yıl yüzde 0.5 oranında artarak, görülme hızları açısından da ülkeler ya da bölgeler arasında 10-100 katlık farklılıklar görülmektedir. Avrupa ülkelerinde erkekler arasında tüm kanser olgularının yaklaşık yüzde 21’i, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 15’i akciğer kanseri nedeniyledir. Günümüzde akciğer kanserinin yüzde 49’u gelişmekte olan ülkelerde gözlenmektedir. Kadınlardaki en yüksek oranlar, Kuzey Amerika ve Avrupa kuzeyinde saptanır iken, Çin’de de akciğer kanserine yüksek sıklıkta rastlanmaktadır’’ diye konuştu.

Türkiye’de erkeklerde ve kadınlarda sigara içme alışkanlığı arttığı için akciğer kanserinin önümüzdeki yıllarda artış göstererek devam edeceğini aktaran Prof. Dr. Metintaş, ‘‘Türkiye için Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından yapılan bir yıllık yeni akciğer kanserli olgu tahmini, yaklaşık 15 bin kişidir. Ancak Türk Toraks Derneği tarafından yaptırılan ‘Türkiye’nin Akciğer Kanseri Haritası Projesi’nden alınan verilere göre Türkiye’de beklenen yıllık vaka sayısı 30-35 bin olarak bildirilmiştir’’ şeklinde ifade etti.

"2008 YILINDA 3 MİLYON 278 BİN KİŞİ KOAH’TAN ÖLDÜ"

Sigara kullanımına bağlı olarak en sık görülen hastalıklar arasında ikinci yer alan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’ndan (KOAH) kaynaklanan ölümler hakkında da bilgi veren ESOGÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, ‘‘KOAH, yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerde ölümlerin artış gösterdiği büyük kronik hastalıklardandır. KOAH ölümleri erkekleri kadınlardan daha fazla etkilemektedir. Tüm dünyada 2008 yılında 4.2 milyon (tüm ölümlerin yüzde 7.4’ü) ölüm kronik solunum sistemi hastalıklarından olmuştur. Kronik solunum sistemi hastalıkları astım ve KOAH başta olmak üzere solunum sistemi alerjenleri, mesleki akciğer hastalıkları ve pulmoner hipertansiyondur. Dünyada KOAH nedeniyle 2008 yılında 3 milyon 278 bin ölüm olmuştur. Bu sayı, toplam ölümlerin yüzde 5.8’ini, kronik solunum sistemi hastalıklarından ölümlerin ise yüzde 78’ini oluşturmaktadır’’ diye belirtti.

Prof. Dr. Metintaş ayrıca, bugünden itibaren sigara kullanma sıklığının yarı yarıya azaltılmış olsa bile, gelecek 20-30 yıl akciğer kanseri ve KOAH’ın en önemli halk sağlığı sorunu olmaya devam edeceğini, sigara içme sıklığının toplumda yakından takip edilmesi ve bu iki hastalığın gelecekteki sıklığını tahmin etmekte önemli olduğunu sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.