1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sorumlu Aranıyorsa ‘Benim’
Sorumlu Aranıyorsa ‘Benim’

Sorumlu Aranıyorsa ‘Benim’

Erzurum havayolu ulaşımında yaşanan sorunlar ve uçuş iptalleri ile alakalı konuşan Vali Okay Memiş, “bir sorumlu aranıyorsa o kişi benim. Bu problemi çözmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

A+A-

Erzurum Havalimanı’nın eksikliklerinin zamanında giderilememesi nedeni ile yaşanan sorunlar bitmek bilmiyor. Günlerdir sis sebebiyle uçak seferleri iptal ediliyor. KUDAKA’da Soğuk Zincir Kurulumu Projesi’nin ikinci etabı için düzenlenen toplantıda konuşan Vali Okay Memiş, bu kışı atlatmak için çözüm aradıklarını söyledi. Vali Memiş, “ Hava şartlarının olumsuz olduğu günlerde bunu yaşayacağız gibi görünüyor. Erzincan gibi en yakın havaalanlarına yolcuları yönlendirerek taşıma gibi bir düşüncemiz var. Bunu THY ile görüşüyoruz. Gece geç saatlere kadar Türk Hava Yolları yetkilileri ile görüşerek uçak saatlerinin değiştirilmesi yönünde büyük çaba sarf ediyoruz” dedi.

Sorun, firma ve DHMİ’de

Sorunun müteahhit firmanın ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları geciktirmesinden kaynaklandığını belirten Vali Memiş, “Havalimanındaki konular gündemimizde. Kaçtığımız, göçtüğümüz yok. Bugün de iptaller yaşandı maalesef. Bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. Sadece üzüntüsünü yaşayıp yerimizde oturmuyoruz. Dün ve bugün Erzurum’a inecek olan hem Ankara’dan hem İstanbul’dan gelen yolcular komşu illere sevk edildi. Dün sadece Erzurum’da değil Doğu ve Güneydoğu’daki neredeyse birçok havalimanında sefer sayılarında sorun yaşandı. Bu konuyu herkesle paylaştık. Müteahhit firmanın geciktirmesi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün uhdesinde olan, uzmanlık isteyen bir iş. Ne valiliğin yetkili mühendislerinin bilgisi dâhilinde ne büyükşehir ne de bir başkası. Tamamen Ankara’dan ihalesi yapılan ve Ankara’dan yapılan bir iş. Bununla birlikte ben devletin valisi olarak her yerde söylüyorum, Tekman’da kaybolan koyundan Cumhuriyet Caddesi’ndeki bir zabıtanın yaptığı kötü davranıştan veya henüz tamamlanamayan KOP Tüneli’nden, Kırık Tüneli’nden de sorumlu bir kişiyim. Eğer bir sorumlu aranıyorsa veya bundan birileri rahatlayacaksa, bunu kabul edebilirim” diye konuştu.

Telafi etmeye çalışıyoruz

Sorunu telafi etmek için çabaladıklarını söyleyen Vali Memiş, “Biz bu işi takip ediyoruz. Bundan sonra sefer iptalleri yaşanmaması için girişimlerde bulunuyoruz. Yedek pisti kullanıyoruz, o da son derece güvenli. Turizm benim en önemli önceliklerimden bir tanesi. Böyle bir şeyin yaşanmasını isteyecek en son kişi benim. Çünkü üç ay içerisinde bu kente beş yıldızlı otel niteliğinde 150 yataklı bir Otel’i biz kazandırdık, oturmadık. Otursaydık o bina orada duruyordu. Neden daha önce kimsenin aklına gelmedi? Bu kentte en az yaşayan 1 milyon Erzurumlu dadaş kardeşim kadar emek veren bir insanım. Konumumuz gereği kamunun yaptığı her işte sorumluluğumuz var. Bunu telafi etmeye çalışıyoruz. Şu anda hala sis tabakası var. CAT3A sistemi olsa bile zorluk çekeceğimiz bir manzara ile karşı karşıyayız ama hiçbirisi mazeret değil. Tüm vatandaşlarımızın refah seviyesini, yaşam kalitesini artırmak bizim görevimiz” ifadelerini kullandı.

Son ana kadar ‘yetişecek’ denilmiş

İnşaatın geciktirilmesi ihtimaline karşı Havalimanı Baş Müdürlüğü’nün resmi yazışmalar yaptığını fakat ilgili kurumun son ana kadar çalışmaların yetişeceğini söylediğini de ifade eden Vali Memiş, “Neden hesap sorulmuyor deniyor. Biz ilgili mercie hesap soruyoruz. Havalimanı Baş Müdürlüğü’nün altı tane resmi yazısı var. Eylül ayından itibaren yetişmeme riskine karşı yazıldı. Tek bir kusurları varsa o da şu; bu resmi yazıları yazdıkları durumda benim ve diğer paydaşların bilgilendirilmesi gerekirdi. Müteahhit firma son güne kadar çalışmasını devam ettirdi. Son bir aylık çalışma kalmıştı. Sorulduğunda sürekli yetişecek denilmiş. Ben dahil olmak üzere bu sorunu yaşıyoruz. Alınması gereken tedbirler konusunda çalışma yapılacak. Hava şartlarının olumsuz olduğu günlerde bunu yaşayacağız gibi görünüyor. Erzincan gibi en yakın havalimanlarına yönlendirerek yolcuları taşıma gibi bir düşüncemiz var. Bunu THY ile görüşüyoruz. Gece geç saatlere kadar Türk Hava Yolları yetkilileri ile görüşerek uçak saatlerinin değiştirilmesi yönünde büyük çaba sarf ediyoruz. Şimdilik bunun sözünü aldık ama çok kısa sürede yapmamız lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı’na da iletilmiş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a havalimanında yaşanan sorunun iletildiğini de sözlerine ekleyen Vali Memiş, şöyle konuştu;

“Doğrudan muhkem olarak yaptığım iki tane çalışma var. Biri Tekstilkent diğeri Palandöken Otel. Eğer biz işini takip edemeyen sorumluluk sahibi olmayan bir yönetici olsak 4 ayda bir fabrika bitiremezdik. Üç ayda metruk bir binayı da otel haline getirdik.  Ortada bir eksiklik olduğunu kabul ediyoruz. Ama işi politize etmenin, tüm yöneticileri suçlamanın, moral bozacak bir seviyede tutmanın anlamı var mı? Doğrudan sorumluluğum olmadığı halde sorumluluğu kabul ettiğimi de söylüyorum. Cumhurbaşkanımız önceki gün bir programa katıldı. İbrahim Polat Bey bu durumu bizzat kendisine iletti, biz de ilettik. Artık çözüme bakmak zorundayız. Biz Erzurum için çalışıyoruz, mücadele ediyoruz. Bizden kaynaklanmayan havalimanı inşaatındaki sorun için tüm kamu görevlilerinin moralini bozacak, küçük düşürecek yaklaşımları kamuoyunun takdirine bırakıyorum”

Eleştirin ama moral bozmayın

“Basın bizim baş tacımız. Benim lehime bir şey yazmayın. İhtiyacım da yok tarzım da değil. Sonuna kadar eleştirin ama insanların moralini bozmayın. Bu kente değer katmaya geldim, her şeyi de mikrofonlara söylüyorum. Bir ayağımız tökezlese başımıza ne gelecek merak ediyorum. Şehrin şu an gündemi bu, tartışmak kadar doğal bir şey olamaz. Görevimizin ve yetkilerimizin farkındayız, bunları hukuk devleti prensipleri çerçevesinde kullanıyoruz. İyi niyetimiz karşısında bir takım arkadaşların kanaatleri bizi yolumuzdan çevirmez. Herkesin de olumlu bir şey düşünmesini beklemiyoruz. Asıl negatif insanlar bizim hakkımızda olumlu bir şey yazarsa kendimizden şüphe etmemiz gerektiğini düşünüyorum”

Uçak seferleri değişiyor

15 Aralık’tan itibaren uçak saatlerinin değiştirileceği açıkladı. THY Yetkililerinden sabah ve akşam saatlerinde yaşanan yoğun sis nedeniyle bu saatlere konulan uçakların gün içine alınmasını talep ettiklerini ve olumlu sonuç aldıklarını kaydeden Vali Memiş, “15 Aralık’tan itibaren Ankara uçağı saat 12.00’de, İstanbul uçakları da yine 12.00 – 13.00 dolaylarında Erzurum için kalkış yapacak. Bu sayede hiç değilse gün içinde hava şartlarının müsait olmasıyla uçak iptallerinin önüne geçebileceğiz. Uçak saatlerinin değiştirmesine ilişkin gerek Milletvekillerimiz, gerek iş insanlarımız Sayın Cumhurbaşkanımıza, Türk Hava Yolları Yönetimine ulaştı. Yaşanan sıkıntıyı en aza indirmek için uçak saatlerinde değişime gidildi” dedi.

Manolya BULUT-PUSULA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.