1. HABERLER

  2. Sosyal Bilimler Enstitüsü tezleri dijital ortama taşındı
Sosyal Bilimler Enstitüsü tezleri dijital ortama taşındı

Sosyal Bilimler Enstitüsü tezleri dijital ortama taşındı

Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür yardımcısı Prof.Dr. Cengiz Gündoğdu proje ile ilgili yaptığı açıklamada Lisansüstü tezleri güvenli bir ortamda saklamak kadar, onlara istendiği yerden ve anında ulaşımın da çok önemli olduğunu bu sebeple böyle bir projeyi h

A+A-

Atatürk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Protokolü çerçevesinde Prof.Dr. Cengiz Gündoğdu (Proje Yürütücüsü), Prof.Dr. Abdulkadir Çiltaş, Prof.Dr. Y. Ziya Bayındır tarafından hazırlanan “Fen-Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri’nde yapılan lisansüstü tezlerin ve öğrenci dosyalarının Kompakt sistemle arşivlenmesi ve dijital kaydı olmayan tezlerin dijital ortama taşınması” Projesiyle Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri’nde yapılan tezler Kompakt sistemle arşivlendi ve dijital ortama taşındı. 
Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür yardımcısı Prof.Dr. Cengiz Gündoğdu proje ile ilgili yaptığı açıklamada Lisansüstü tezleri güvenli bir ortamda saklamak kadar, onlara istendiği yerden ve anında ulaşımın da çok önemli olduğunu bu sebeple böyle bir projeyi hazırladıklarını söyledi.
Gündoğdu, hazırlık süreciyle ilgili yaptığı açıklamada üç enstitüde yapılan tezlerden CD kaydı olmayanların tarayıcı cihazlarla taranarak PDF dosya formatında kaydedildiğini ve dijital arşivleme yanında Web Tabanlı Doküman Yönetim sistemine taşınarak tezlere erişimin kolaylaştırıldığını söyledi. Tezlerin yedeklenerek dijital arşive taşınmasıyla yangın, deprem gibi doğal afet veya meydana gelebilecek diğer olaylarda veri kaybının önlenebilmesinin de sağlandığını ifade eden Gündoğdu, bu dijital arşivleme işleminin güvenlik yanında tez konusu seçimi gibi bilimsel üretim ve verimliliğe olumlu yönde fayda temin edeceğini belirtti.
Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1978-2014 tarihleri arasında yapılan/yapılmakta olan 3990 (Biten çalışmaların sayısı; Y. Lisans: 2748 Doktora: 1340)lisansüstü teze dijital ortamda erişimin kullanıcılara açıldığını ifade eden Gündoğdu, bu sistem üzerinden YÖK tez merkezinde yer almayan eski tarihli tezlerle devam eden tezlere de ulaşma imkânının sağlandığını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.