1. HABERLER

  2. S&P uyardı: Bankaların riski artıyor
S&P uyardı: Bankaların riski artıyor

S&P uyardı: Bankaların riski artıyor

S&P, Türk bankacılık sisteminin genelinde fonlama riskinin çok yüksek olduğunu açıkladı

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Bankacılık Sektörü Ülke Riski Değerlendirmesi'nde (BICRA) Türkiye'yi Grup 5'den Grup 6'ya indirdiğini, BICRA'da yapılan bu değişikliğin Türk bankalarının karşı karşıya olduğu sektör risklerinin arttığı görüşünü yansıttığını bildirdi. S&P, özellikle sistem genelinde fonlara risklerinin 'yüksek'ten  'çok yüksek' seviyesine yükseldiğini değerlendirdiklerini vurguladı. 

Bununla birlikte takip ettiği 6 türk bankasının kredi notlarını teyit eden S&P, bunlardan 5'inin tek başına ayakta kalma kredi profillerini ise aşağı yönlü revize etti. S&P, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank ve YKB için tek başına ayakta kalma kredi profilini bbb-'den bb+'ya indirirken, HSBC Bank A.Ş. için ise bb'den bb-'ye düşürdü. S&P, Albaraka Türk tek başına ayakta  kalma kredi profilini ise bb- olarak teyit etti. 

S&P, tek başına ayakta kalma kredi profillerinin düşürülmesinde Türk bankalarının karşı karşıya olduğuna inandığı yüksek sektör riskini temel aldığını vurguladı. S&P, sistem genelinde fonlara risklerinin yükseldiğini değerlendirdiklerini, cari zayıf yurtiçi ekonominin ve cansız global şartların bu risklerin artmasında etkili olduğunu savundu. 

S&P, notlarını teyit ettiği Türk bankalarının görünümlerini 'negatif' olduğunu belirtirken, Albaraka Türk dışındaki bankaların negatif görünümlerinin, Türkiye'nin negatif görünümünü ve Türkiye'de banka varlık kalitesinde kötüleşme potansiyelini yansıttığını vurguladı. S&P, Albaraka Türk'ün negatif görünümünün ise Banka'nın ana hissedarı Bahreyn merkezli Al Baraka Banking Group'un temel aldığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.