1. HABERLER

  2. Süleyman Soylu: ‘17 Aralık bir darbedir’
Süleyman Soylu: ‘17 Aralık bir darbedir’

Süleyman Soylu: ‘17 Aralık bir darbedir’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 17 Aralık operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

A+A-

AK Parti Genel Başkan YardımcısıSüleyman Soylu, 17 Aralık operasyonuna ilişkin, "17 Aralık bir darbedir, bir hukuk yolsuzluğudur, demokrasi hırsızlığıdır, milli irade yolsuzluğudur. Bu ülkenin huzur ve istikrarı ortadan kaldırmaya yönelik bir operasyonun adıdır. Paralel bir yapının ortaya getirdiği meseledir" dedi.

Parti genel merkezinde düzenlenen '81 İl Ar-Ge Başkanları Toplantısı'nın açılış konuşmasını yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "Dava sadakatiyle ve büyük bir anlayış birliği içinde Ankara'ya gelen, geçmişimizi anladığımız ve geleceğimizi hep birlikte idealize etmeye çalıştığımız değerli dava arkadaşlarımız, kadın ve gençlik kollarımızın Ar-Ge başkanlarımız bu güzel birliktelikte aynı havayı teneffüs etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Seçim arefesinde tekrar birlikte olmaktan mutlu olduğumu ifade ediyorum" dedi.

27 Ocak 2013 tarihinde yapılan toplantıda birtakım tespit ve değerlendirmelerde bulunduklarını belirten Soylu, "Bu yıl, demokrasinin yeniden güç ve ivme kazandığı, milli iradenin milletimizin sadakatiyle yeniden buluştuğu, ikinci sıçramaya adım attığı yıl olarak ortaya çıkacaktır. Öncelikle bir bilgilendirme toplantısından daha çok, bir değerlendirme toplantısından daha çok önümüzdeki süreç içinde neler yapmamız gerektiği konusunda bir toplantı gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Türkiye’nin insanının yepyeni bir hikaye yazdığını belirten Soylu, "Biz beceremeyiz, başaramayız, bizden bir şey olmaz' duygusunu yıllardan beri bize enjekte etmeye çalıştılar. Bir aşağılık kompleksiyle ülkemizin insanını gelecek duygusundan yoksun bıraktılar. 'Biz yapamayız, biz Türkiye'de insanımızın demokratik standartlarını yükseltemeyiz' diye bu duygularla tarihin bütün zaman diliminde bizim insanımızı karşı karşıya bıraktılar. Bu hikayeyi AK Parti değiştirdi. Bu hikayenin içinde iki kelime var, 'Biz, yapabilirizdir" ifadelerini kullandı.

MİLLİ İRADE VURGUSU

Yeni dünyada güçlü ve bölgesel aktör olan bir Türkiye'nin hayalleri olduğunu söyleyen Soylu, özgüvenle medeniyetin yarına taşınması gerektiğine işaret etti. Demokrasinin var olan sistemlerin içerisinde en önemli ve insan hayatının standardının yükselmesine katkı yapan en önemli sistemlerden birisi olduğunu söyleyen Soylu, "Sistemin iki unsuru hile yaparsa başarılı olmak mümkün değildir. Bunlardan birisi silah, birisi de hukuktur. Hukuk yolsuzlukla karşı karşıya kalırsa demokrasi ve siyasetin bundan yara almaması mümkün değildir. Bundan çıkışın bir yolu vardır, Sayın Başbakanımızın anlatmaya çalıştığı bütün insanların sığınacağı bir tek güç vardır, bu 'milli irade ve demokrasidir" şeklinde konuştu.

Irak'ın kuzeyindeki petrolün transferinin Türkiye'yi önemli kıldığına işaret eden Soylu, Türkiye'nin enerji koridorunun en güvenli geçiş bölgesi olduğunu dile getirdi. Dünyanın bütün ülkelerine ihracat yapan ve uluslararası entegrasyona önem veren bir Türkiye'nin olduğunu anlatan Soylu, Türkiye içerisinde birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı. Soylu, "Ülkemin insanını farklılaştırmak, birbiriyle irtibatını kesmek amacıyla ciddi bir proje uygulanmıştır Türkiye'de. TBMM'de başörtülü kadınımızın milletvekili olması sadece bir hakkın iadesi değildir. Aslında kadına ayrımcılığın sona ermesi ve infaz edilmesidir" diye konuştu.

Gezi olaylarına da değinen Soylu, "İlk kez IMF'ye olan borcunu sıfırladığı tarihten sonra gerçekleşti. İstanbul'daki 3. havalimanının temelini attıktan sonra gerçekleşti. Şu anda 180 metrelik bir yüksekliğe ulaşan 3. köprünün temelini attıktan sonra tam bir yılı aşkın süredir bu ülkeye terör yüzünden şehit gelmiyor. Bu ülkede analar, elini bağrına koyup 'acaba gelecek mi gelmeyecek mi' diye bir korku içerisinde olmadı" dedi.

"17 ARALIK BİRLİK, BERABERLİK VE HOŞGÖRÜYE KASTETMİŞTİR"

Soylu, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna ilişkin, "17 Aralık bir darbedir, bir hukuk yolsuzluğudur, demokrasi hırsızlığıdır, milli irade yolsuzluğudur. Bu ülkenin huzur ve istikrarı ortadan kaldırmaya yönelik bir operasyonun adıdır. Paralel bir yapının ortaya getirdiği meseledir. Bu ülkede son 11 yıldır demokrasinin hangi meselelerle karşı karşıya kaldığını hepimiz biliyoruz. 17 Aralık birlik, beraberlik, hoşgörüye kastetmiştir. 17 Aralık, bu Türkiye'de 30 Mart tarihinde yapılacak seçimlerini karıştırmaya, Tayyip Erdoğan ve bu milletin hayallerine kastetmiştir" ifadelerine yer verdi.

Soylu, konuşmasında şunları kaydetti:
"Kılıçdaroğlu'nu gördünüz. 'Ben Merkel'in yerinde olsam Tayyip Erdoğan'a yolsuzluğu sorarım' dedi. Türkiye-Hollanda maçı olsa Kılıçdaroğlu turuncu forma giyer ve Türkiye aleyhine tezahürat yapar. Böyle bir siyaset anlayışı olabilir mi? Ayıptır. Bütün bunlara yönelik tek şey var, 30 Mart 2014. Türkiye'nin aklını karıştırmak. İnsanımızı hedefi ve hayalinden uzaklaştırmak. Birileri, Türkiye'yi kontrol etmek isteyenlere taşeronluk yapıyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.