1. HABERLER

  2. TDK Başkanı Kaçalin'den ‘Dünya Dili Türkçe’ konulu konferans
TDK Başkanı Kaçalin'den ‘Dünya Dili Türkçe’ konulu konferans

TDK Başkanı Kaçalin'den ‘Dünya Dili Türkçe’ konulu konferans

Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü tarafından düzenlenen “Dünya Dili Türkçe” konulu konferans Kültür Merkezi Mavi Salon’da gerçekleştirildi.

A+A-

Öğrencilere bir konferans veren Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Mustafa Kaçalin, “Orman işiyle, hukuk işiyle uğraşan kişilerde de Türkçe ye önem verip titizlik gösterecek ki, Türkçe sıçrama göstersin, gelişsin.” dedi.
“Dünyayı yöneten güçler orta çizgiyi kullanmışlar. Türkçe’nin mühim olmasının sebebi de bu ortada çizgide konuşuluyor olmasıdır” diyen Kaçalin Türkçe’nin daha önce milletler arası standartlarda olmadığını dile getirdi. Kaçalin, “Harezmce, Toğarca gibi diller konuşuluyordu. Artık konuşulmuyor. Sonra burada Türkçe konuşuldu. Şimdi ise Rusça konuşuluyor fakat Türkçe de devam ediyor. Geniş ve derin bir havuz düşünürsek, derin bölgelerde sular çekilmeye başladı. Mesela Tataristan’da Tatarca konuşuluyor. Kök olarak düşündüğümüzde bir dil olmayabiliyor. Türk Dil Kurumu Türkçe’nin kaynaklarını gündeme getirmek ve eğitim dili olarak öne çıkmasını için kuruluyor. Bizle millet olarak bu dili sahiplenirsek, Türkçe büyür. İslam inancına göre her ilimle uğraşmak bir gereklilik” diye konuştu.
Türkçede yaşanan problemleri bir lokanta işletmeciliğine benzeten Kaçalin şunları ifade etti: “Tıpkı bir lokanta gibi ertesi gün yine bir problem oluyor. Yaşayan problemlerle ilgilenmemiz gerekiyor. Dil kurumunun çok geniş bir yelpazesi var gibi görülüyor. Fakat o kadar geniş bir yelpaze değil. Sizler dil kurumunun sahibi gibi hareket ederseniz, bu kurumu büyür. Mesela bir sorun yaşandığı zaman sağa sola gidersiniz. Yukarıya giderseniz iklim değişir. Coğrafya bu bakımdan sınırları belirliyor. Ama dil sınırı için bu böyle değildir. Din de bir sınır teşkil eder. Türkiye’de Müslümanlıktan uzak yaşayan insanlar bile sosyolojik bakımdan Müslümandır. Ama nüfus kâğıdında İslâm yazıp da farkında olmayanlar da vardır. Bir Kars’tan Azerbaycan’a gitmek var birde daha uzak bir yere gidip zorlanmak var. Dili siyasi değil dil sınırlarıyla değerlendirmeliyiz.”
Kaçalin konferanstan önce Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ı makamında ziyaret etti. Rektör Koçak, Kaçalin’i üniversitelerinde görmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek üniversite hakkında bilgi verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.