1. HABERLER

  2. Tek kullanım şifreyle ‘eşzamanlı' dolandırma
Tek kullanım şifreyle ‘eşzamanlı' dolandırma

Tek kullanım şifreyle ‘eşzamanlı' dolandırma

Tek kullanım şifreyle ‘eşzamanlı' dolandırma İnternet dolandırıcıları, kredi kartıyla internet üzerinden yapılan alışverişler ile bankacılık işlemlerinde güvenlik amaçlı uygulanan “tek kullanımlık şifre” engelini aşmak için, “eşzamanlı operasyon taktiği”

A+A-

Kişisel  bilgilerini elde ettikleri  banka  ya da kredi kartı müşterilerini ilk önce, "Hediye kazandınız" diyerek arayan dolandırıcılar, aynı anda aradıkları kişilerin ya internet üzerinden  banka  hesaplarına girme ya da onlar adına internetten alışveriş yapma işlemini de gerçekleştiriyor.  Bu sırada,  banka  ve sanal mağazaların güvenlik amacıyla gönderdiği "tek kullanımlık şifre"yi, kendilerinin gönderdiği iddiasıyla, paylaşmaları isteniyor. Şifrenin paylaşılmasıyla, ya hesaplar boşaltılıyor ya da onlar adına internet üzerinden televizyon, cep telefonu, tablet bilgisayar gibi kolay nakte dönüştürülebilen ürünlerin satın alma işlemi tamamlanıyor. 

NASIL DOLANDIRIYORLAR

Tüketicilerin "hediye" zaafından  yararlanan  dolandırıcılar,  telefonla  arayarak, "tablet bilgisayar, cep  telefonu  kazandınız" diyor. Ardından hediyeleri adreslerine gönderebilmek için  telefonlarına  bir SMS mesajı yollayacaklarını ve gelen mesajdaki şifrenin kendileriyle paylaşılmasını istiyorlar. 

Bu aşamada, kredi kartı bilgileri istenmediği için aranan kişiler de şüpheye düşmüyor, gelen şifreyi paylaşma yoluna gidiyor. Dolandırıcıların  banka  ya da alışveriş sitelerinin adını kullanması, eş zamanlı bu işlemin gerçekçi görünmesinde önemli etki yapıyor. Hesapların boşaltılması ya da yapılan bu alışveriş bedellerinin kredi kartından kesilmesiyle ilgili itirazlar da sonuçsuz kalıyor. Bunun da nedeni, sanal mağazalar ile  bankaların , 3D güvenlik sistemiyle gönderilen şifrelerin başkalarıyla paylaşılmaması kuralı. Arkadaşımız Birol Öner, okuyucularımızdan Yavuz Selim Özcan'ın başvurusuyla adı kullanılarak dolandırıcılık işleminin gerçekleştirildiği e-ticaret şirketlerinin  yetkilileriyle  görüştü. Alışveriş sitelerinin avukatlarıdan Emre Berk, "Son zamanlarda kişileri çeşitli firmaların çağrı merkezlerinden aradıklarını söyleyen bazı çeteler türedi. Tüketiciler, kendilerini arayan bu tür kişilere karşı son derece dikkatli olmalı" uyarısında bulundu.  Berk, "Zira güvenilir ve düzgün çalışan e-ticaret platformlarının hiç biri,  telefonda  kredi kartı bilgilerini istemeye dayalı, ticari faaliyette bulunmaz. Tüketiciler bu tür  telefonlar  aldıklarında derhal  telefonu  kapatmalı, arandıkla-rı iddia edilen  kurumlarla   hemen  iletişime geçmeli" dedi.

Erkan Çelebi - Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.