1. HABERLER

  2. Tekin HSYK düzenlemesini değerlendirdi
Tekin HSYK düzenlemesini değerlendirdi

Tekin HSYK düzenlemesini değerlendirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel, HSYK düzenlemesinin Anayasa Mahkemesine götürülecek olmasına ilişkin, süreci bekleyeceklerini fakat Cumhurbaşkanı'nın bunun gereğini yapacağını umduklarını söyledi.

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Tekin, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, HSYK düzenlemesini Cumhurbaşkanı Gül onaylamadan Anayasa Mahkemesi'ne götürüp götürmeyeceklerini sorması üzerine Tekin, “Evet arkadaşlarımızın bir çalışması var. Bu konuda tabiî ki o süreci bekleyeceğiz o konuda bir sıkıntı yok ama şöyle bizim şu değerli arkadaşlar, aslında bu bütün operasyonlar, bütün değişikliklerin temel sebebi içeride çocukları rehin alınan bir işadamını kurtarma operasyonudur. Bizim de biraz acelemiz o. Yoksa elbette CHP anayasaya aykırı bütün maddeleri kimsenin söylemesine gerek duymaksızın Anayasa Mahkemesi’ne götürecektir. Ben umut ediyorum ki sayın Cumhurbaşkanı bunun gereğini yapacaktır. Cumhurbaşkanı bu kadar acil bir şeyi bekletecek bir durumda değildir, o da kısa süre içerisinde çok sayıda bu uzman anayasa profesörleri var sayın Cumhurbaşkanının danışmanları. Bunlar hazırlanmıştır, bilinen şeylerdir. Çok da anayasa profesörüne de gerek yok. Adliye mübaşirlerine de sorduğunuzda anayasaya aykırı olduğunu ifade edecektir” cevabını verdi.
“CHP DÜN NASIL YALIN BİR DURUMDAYSA BUGÜN DE O DURUMDADIR”
Başbakan’ın CHP’yi cemaatin oyuncağı olmakla suçlamasıyla ilgili sorulan soruya Tekin, “Başbakanı bizim eleştirilerimiz dün neyse bugün de aynısı. Hiç değişen bir şey yok. Biz hukuk devletinden yanayız. Biz demokrasi ve özgürlükten yanayız. Hiçbir dönemde hiç kimseyi ötekileştirmeden, hiç kimseyi yok saymadan ama devlet düzeni içerisinde olmayacağını ifade ettiğimiz tek siyasi partiyiz. Eğer Başbakanın dedikleri doğruysa bu vahim bir olay. Yani 12 yıldır bu ülkeyi yöneteceksin. Bütün bu olup bitenlerin karşısında çaresiz kalacaksın. Hırsızlıkları ve yolsuzlukları kapatmak içinde ona buna çamur atacaksın. Başbakan devletin bütün kurumları kendi elinde bilgisi dahilinde nerede ne biliyorsa açıkça söylesin. CHP dün nasıl yalın bir durumdaysa bugün de o durumdadır” şeklinde konuştu.
“TÜRK SİYASETİNİ KİRLETİP ÇÜRÜTMEK İSTİYORLAR”
Bir gazetecinin, “Sayın Cemil Çiçek, şu anda yaşanan tartışmaların sebebinin Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu söyledi ve her Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Türkiye’nin buna benzer kargaşaları yaşadığını ifade etti. Sizce gerçekten bu işin altında yatan Cumhurbaşkanlığı seçimi midir?” sorusu üzerine Tekin, şunları söyledi:
“Sayın Çiçek, tecrübeli bir siyasetçidir. Bütün ara dönemleri yaşamış, darbe dönemini yaşamış bir siyasetçidir. Ne demek istediğini çok iyi şekilde anlıyorum ama eğer onun ifade ettiği doğruysa çok vahim bir olay. Yani bütün bu olup bitenlerin önünü bizim siyasetçiler olarak görevimizi yapmamızla önünü kesebiliriz. Yani sayın Çiçek, geçmiş dönemlerde kaoslar böyle yaratılmıştı ama bu kaoslara da göz yumuyorsak hepimiz şuç işliyoruz. Sayın Çiçek, parlamento işlemiyorsa, parlamentoda milletvekilleri dayak yiyorsa burada bir sorumluluk hissedeceksiniz. Doğrusu benimde kuşkularım var. benzer kuşkularım yok değil. Türk siyasetini kirletip çürütmek istiyorlar. Geçmiş dönemlere baktığınızda bütün ara dönemler, bütün darbe dönemleri mutlaka bir gerekçelendirilmiştir. Cumhurbaşkanını göreve davet ediyoruz. Onun için bütün STK’ları sendikaları göreve davet ediyoruz. Çok kritik bir süreçteyiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.