1. HABERLER

  2. "Türk askeri Kıbrıs'tan çıkamaz"
"Türk askeri Kıbrıs'tan çıkamaz"

"Türk askeri Kıbrıs'tan çıkamaz"

Eroğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde girilen yeni döneme ilişkin soruları cevapladı

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye'den gelip de KKTC vatandaşı olanların herhangi bir anlaşma durumunda Türkiye'ye geri gönderileceğine ilişkin yorumların doğru olmadığını belirterek, "Rumların bu konudaki yorumları yanlış. Türk askeri buradan çıkamaz. Çünkü garanti ve ittifak anlaşmaları üç devletin birlikte imzalamış oldukları anlaşmadır. Dolayısıyla üç devletin oy birliğiyle karar vermesi gerekir. Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğu dikkate alınırsa bunlar da olmayacak" dedi.

Kıbrıs Rum tarafıyla mutabakata varılan ortak açıklama metninde kendisini memnun eden hususlar olduğunu ifade eden Eroğlu, metnin her iki tarafa da hitap edecek şekilde kaleme alınmasını "gayet doğal" bulduğunu, önemli olanın "iki bölgeli, iki toplumlu, eşit statüde, iki kurucu devletin kurabileceği bir ortaklık" olduğunu vurguladı.

Ortak açıklama metninde, hiçbir tarafın istediğini yüzde yüz almasının mümkün olmadığını dile getiren Eroğlu, metinde, Kıbrıs Türk halkını memnun eden taraflar olduğu gibi Rum tarafını da memnun ettiğini düşündüğü maddeler olduğunu kaydetti. Eroğlu, anlaşma sonunda, "Kurulacak kurucu devletlerin egemen olduğu, yeni ortaklık devletinin egemenliğinin bu kurucu devletlerden neşet edeceğini ortaya koyarak, kendi egemenliklerini Rum tarafına kabul ettirmiş olduklarını" belirtti.

 "RUMLAR, HAYAL PEŞİNDE KOŞARAK YORUM YAPIYOR"

Rum tarafında, muhtemel bir anlaşma durumunda, "Avrupa kuralları geçerli olacağına göre Türkiye'nin garantörlüğü ortadan kalkacak, Türk askeri buradan çıkacak, Türkiye'den gelen ve KKTC vatandaşı olanlar buradan çıkacak" şeklinde yorumlar yapıldığına işaret eden Eroğlu, bu yorumların gerçeği yansıtmadığının altını çizdi.

"Dünya bizi tanımasa sadece Türkiye tanısa bizim bir devletimiz var" diyen Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bu devletin anayasası, demokratik kurum ve kuruluşları var, icraatın başında hükümetler var. Bu hükümetlerin verdiği vatandaşlıklar, anayasamızın kurallarına uygun olarak verilen vatandaşlıklardır. Türkiye'den gelip de vatandaşımız olanların herhangi bir anlaşmada Türkiye'ye geri gönderilmesi konusunu doğru değil. Onun için Rumların bu konudaki yorumları yanlış. Türk askeri buradan çıkamaz. Çünkü garanti ve ittifak anlaşmaları üç devletin birlikte imzalamış oldukları anlaşmadır. Dolayısıyla üç devletin oy birliğiyle karar vermesi gerekir. Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğu dikkate alınırsa bunlar da olmayacak. Bunlar, biraz hayal peşinde koşarak ve ortak açıklama metninde bugüne kadar ısrarla üzerinde durdukları bazı gelişmeleri sağlayamadıkları, düşünceleri gerçekleştiremediği için tabii ki kendi halkını memnun edecek şekilde yorumlar yapıyorlar."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.