1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vali Memiş: “Ağalığa paşalığa, hava atmaya gelmedik”
Vali Memiş: “Ağalığa paşalığa, hava atmaya gelmedik”

Vali Memiş: “Ağalığa paşalığa, hava atmaya gelmedik”

TÜYAP Anadolu Fuarları Anonim Şirketi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi iş birliğince düzenlenen "Doğu Anadolu Erzurum 2. Tarım ve Erzurum Hayvancılık Fuarı" yüze yakın firmanın katılımıyla açıldı

A+A-
Erzurum Valisi Okay Memiş: "Etin ve sütün merkezi Erzurum olacak. Tarımdaki mekanizasyon çok önemli. Üniversitelerimizin, Tarım Müdürlüğümüzün destekleriyle hem hayvan ırkını geliştirip daha iyiye götürmeyi hem de bitkisel üretimimizi artırmak için yoğun çaba içindeyiz. Ağalığa paşalığa, hava atmaya gelmedik. Helal kazanan herkesin emrindeyiz"
 

TÜYAP Anadolu Fuarları Anonim Şirketi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi iş birliğince düzenlenen "Doğu Anadolu Erzurum 2. Tarım ve Erzurum Hayvancılık Fuarı" açıldı. 

Yakutiye ilçesindeki Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuarın açılışına, Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Şükrü Kanber, Atatürk Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesinden akademisyenler, yüzün üzerinde firmanın temsilcisi, Azerbaycan, İran ve Gürcistan'dan davetliler ile çok sayıda çiftçi katıldı.

20190918_2_38281616_47701727_web.jpg

Vali Okay Memiş, açılışta yaptığı konuşmada, Azerbaycan, İran ve Gürcistan'dan konukların da açılışa geldiğini hatırlattı.

Erzurum'un tarım ve hayvancılık kenti olduğunu ifade eden Memiş, "Türkiye'deki toplam meraların yüzde 13'ü Erzurum'da yani ülkemizde en fazla merası olan ili Erzurum. Coğrafi alan olarak da 81 vilayet içinde Erzurum 3. sırada  ve Birleşmiş Milletlere üye 50 ülkeden daha büyük coğrafi alanda. Uçsuz bucaksız meralarımız var." dedi.

Memiş, söz konusu fuarın Türkiye'deki en güzel fuar merkezlerinden birisi olduğunu belirterek, organizasyonda emeği geçen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen başta olmak üzere tüm ilgililere teşekkür etti.

20190918_2_38281616_47701729_web.jpg

Kentin kalkınması için Valilik olarak hedef koyduklarını aktaran Memiş, şöyle konuştu:

"1 milyon büyükbaş hayvan hedefi koyduk. Göreve başladığımızda 730 bindi şu an 830 bin büyükbaş hayvan sayımız oldu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bakanlarımız ve milletvekillerimizin verdiği destekler sayesinde 100 bin artışı 10 ay içinde sağladık, hepsine teşekkür ediyoruz. Hedefimiz 2 yıl içinde 1 milyon büyükbaş sayısına ulaşmak. Etin ve sütün merkezi Erzurum olacak. Tarımdaki mekanizasyon çok önemli. Üniversitelerimizin, Tarım Müdürlüğümüzün destekleriyle hem hayvan ırkını geliştirip daha iyiye götürmeyi hem de bitkisel üretimimizi artırmak için yoğun çaba içindeyiz.  Ağalığa paşalığa, hava atmaya gelmedik. Helal kazanan herkesin emrindeyiz. "

20190918_2_38281616_47701732_web.jpg

"Erzurum'u fuarlar şehri yapmak için söz verdik"

TÜYAP Genel Müdür Yarımcısı Gökalp Gökdemir de Erzurum'u fuarlar şehri yapmak için söz verdiklerini ve bu sözü tutmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti.

Erzurum'da  tarım ve hayvancılık fuarının 2'incisini düzenledikleri için mutlu olduklarını anlatan Gökdemir, "Çiftçilerimizin takvimine girmesi ve fuarda satın alacaklarını beklemesi açısından fuarların tekrarı önem arz ediyor. Erzurum'da kitap fuarını yapma fırsatı bulmuştuk, şimdi de  tarım fuarının 2'ncisini yapıyoruz. Burada 100'e yakın katılımcı firma, tarım sektörüyle ilgili mekanizasyondan traktöre, süt endüstrisinden yem ürünlerine, fuar kapsamında çok çeşitli ürünlerle ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor." diye konuştu.

Gökdemir, fuarda 30 bin ziyaretçi sayısının üstüne çıkmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

20190918_2_38281616_47701733_web.jpg

ETSO, fuarda

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası  da (ETSO), fuarda stant açtı.

Stantta, Oda bünyesinde faaliyetlerini sürdüren AB Bilgi Merkezi, ETSO KOSGEB Temsilcilik Ofisi ve Erzurum Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) birimlerinin sorumluları, fuar ziyaretçilerine alanlarıyla ilgili konularda bilgi verdiler. ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Polat ve Genel Sekreter Vekili Kürşat Karagöl de fuarın açılışının ardından standı ziyaret eden protokol üyeleri ve misafirlerle yakından ilgilendi.

Fuarla ilgili düşüncelerini dile getiren ETSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Polat, oda olarak belli aralıklarla sektör sorunlarına ilişkin çalıştaylar düzenlediklerini ifade ederek şunları söyledi; “Bu çalıştaylar sonucunda tespit edilen sorunları ve çözüm önerilerimizi, sorunları çözme iradesine sahip kişi ve kuruluşlara iletmenin gayreti içerisindeyiz. Günümüzde her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanlarında da çok hızlı bir teknolojik dönüşüm yaşanıyor. Bugün açılışını yaptığımız fuarda sektöre emek veren çiftçilerimiz, üreticilerimiz tarım ve hayvancılık sektöründeki yeni teknolojilerle ve firmalarla tanışma fırsatı bulacak. Çiftçilerimiz, daha kaliteli, daha yüksek verimli ve daha ekonomik üretim için tarım ve hayvancılıktaki son teknolojik gelişmeleri takip etmeli, bizler de sektörümüzü bu teknolojilerle buluşturmaya devam etmeliyiz. Fuarın gerek şehrimize gerekse bölgemize büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

ETB standında süt ikramı

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan 70’e yakın firmanın katıldığı 2. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışı töreninin ardından, beraberindekiler ile stantları ziyaret eden Vali Okay Memiş’e, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Aykut tarafından, sıcak süt ikram edildi. Vali Memiş, ikram edilen sütü stant önünde babası ile birlikte bulunan küçük çocuğa ikram ederek hatıra fotoğrafı çekildi. Öte yandan fuar alanında Erzurum Ticaret Borsası standında, Er-Salim Gıda, Başbar Süt Ürünleri, Er-Has Gıda ile Erzurum Ticaret Borsası Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme A.Ş’nin temsilcileri de yer aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası, Erzurum Ticaret Borsası, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Erzurum Koordinatörlüğü ve KOSGEB’in de destek verdiği fuar, 22 Eylül’e kadar açık kalacak. Türkiye’nin farklı bölgelerinden ziyaretçileri ağırlayacak fuarın, komşu ülkeler İran, Gürcistan ve Azerbaycan’dan gelecek çok sayıda iş insanına ve alım heyetine ev sahipliği yapması bekleniyor.

Konuşmaların ardından protokol, gün içinde düzenlenen buzağı güzellik yarışmasında dereceye giren buzağıların sahiplerine ödüllerini verdi.

Tarımsal mekanizasyon, su ve sulama teknolojileri, gübreler, tohum, organik tarım ekipmanları, hayvansal üretim teknolojilerinin sergilendiği fuarda çiftçiler, süt endüstrisi, hayvan sağlığı ve veterinerlik hizmetleri gibi konularda da bilgilendirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı,Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası, Erzurum Ticaret Borsası, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Erzurum Koordinatörlüğü ve KOSGEB'in de destek verdiği fuar, 22 Eylül'e kadar açık kalacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.