1. YAZARLAR

  2. Feridun Fazıl Özsoy

  3. ‘VATİKAN AKLI’ NA TÜRK TOKATI…
Feridun Fazıl Özsoy

Feridun Fazıl Özsoy

Başyazar
Yazarın Tüm Yazıları >

‘VATİKAN AKLI’ NA TÜRK TOKATI…

A+A-

15 Temmuz gecesi  FETÖ terör örgütünün Türkiye’yi parçalamak girişimine Türk Milleti hiçbir etnik, inanç, parti  farklılığı gözetmeden sokaklara dökülerek darbeci hainlere  en güzel cevabı verdi. 

Cumhurbaşkanımızın Türk Milleti’ne önderlik ederek darbeye karşı milleti meydanlara çağırmasının, demokrasiye sahip çıkışımızın  ve Demokrasi Nöbetlerinin  üzerinden  23 gün geçti… Halk kadınıyla-erkeğiyle,  çocuğuyla,yaşlısı ve genciyle; bayrağını alıp sabahlara kadar meydanlarda  demokrasiye sahip çıktı.

Başkomutanın emriyle meydanlara çıkan Türk Milleti, büyük bir coşkuyla hainlerin olası bir hareketine karşı dimdik duruş sergiledi… 

O gece öyle kahramanlık destanları yazıldı ki… O kahramanların kimisi Nene Hatun, Kara Fatma; kimisi Antepli Şahin ve Gazeteci Hasan Tahsin’di…

***

Hangi millet tankların altına yatan, sağanak gibi yağan mermilere göğsünü siper eden; asker elbisesi giymiş canilere direnen, öleceğini bile bile darbeci haini alnından vurup karargaha  girmesini engelleyen kahramanlara sahiptir ?..

Dünyada dostum, müttefikim dediğimiz birçok devlet, ellerini ovuşturmuş hain darbenin başarıya ulaşmasını beklerken, Türk Milleti 40 yıllık hazırlığı iki saat gibi bir zamanda yerle bir etti.  Meydanlara çıkarak dosta güven, düşmana korku saldı.

‘Esaret ve zilleti’ asla kabul etmeyeceğini bütün dünyaya ilan etti.

Bunu Başbakanımız Binali Yıldırım’ın  altını çizdiği gibi ;

Bu millet; ‘Ankara Savaşı’ sonrasında mağlubiyetten ve yaşanan  ‘Fetret Devri’nden sonra bir cihan imparatorluğu kurdu.

Çanakkale’de dünyanın en büyük askeri gücünü denizin dibine gönderdi, Conk Bayırında, Seddülbahir’de destan yazdı.

Mustafa Kemal önderliğinde Milli Mücadele’ye başladığımızda Samsun’dan yurda yayılan umut ışığı Erzurum ve Sivas’tan sonra tüm yurdu aydınlattı ve TBMM’nin kuruluşu ardından Cumhuriyetin ilanı ile Milli Mücadele, Milli İrade ve Cumhuriyet destanı yazdı.

***

Bu millet;

1960’ta 71’de, 80’de 17 Şubat’ta yapılan ve darbe ve muhtıralara anında sandıkta cevap verdi ve darbecileri mille iradesiyle lanetledi.

Tarihten ve Milletten dersini almayan zavallılar 15 Temmuz gecesi aynı müsamereyi sahnelemek istediler. 

Cumhurun Reisi, Millete ‘meydanlara inin’ dedi…  

Herkes koştu.

Kimi tankın altına yattı, kimi göğsünü namluya siper etti.

Demokrasi adına şehitlik şerbetini içti ya da gazi oldular.

Canlarını hiç düşünmediler.

Çünkü ‘Vatan söz konusu olunca, gerisi teferruattı’

***

Bu hain darbenin üzerinden 23 gün geçti. Türkiye’nin 80 ilinde millet yine meydanlarda idi.

81.ilde de devletin zirvesinin katıldığı ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ yapıldı. Türk siyasi tarihine altın harflerle işlenecek bir birliktelik sergilendi. MHP Lideri Devlet Bahçeli, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, AK Parti Lideri Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir araya gelerek milli-birlik beraberliğin en güzel örneğini verdiler. Aynı kürsüden millete seslendiler, aynı duyguları paylaştılar ve bu milletin evlatlarına bombalarla, tanklarla, ağır makineli silahlarla hatta füze rampalarıyla saldıran FETÖ ve yandaşlarına lanet okudular.

***

Siyasi hayatının belki de en güzel, heyecanlı ve coşkulu konuşmasını yapan Sayın Bahçeli’nin hukukun Üstünlüğü, milli uzlaşı, kutuplaşma ve cepheleşmenin ortadan kalkmasına vurgu yaptığı sözleri milyonları coşturdu… FETÖ  ve yandaşlarını ‘Vatikan Aklı ile hareket edenler’ olarak değerlendirmesi mükemmel bir tanımlamaydı.

Sayın Kılıçdaroğlu dedi ki, ‘kışlaya siyaseti sokmayalım, cumhuriyetin kurucu değerlerine sahip çıkalım…’

Hiç adet olmadığı halde Genelkurmay Başkanı Org.Hulusi Akar da halk tarafından sık sık kesilen bir konuşma yaptı. Darbeye anında karşı koyan, açıklaması ve duruşuyla TSK’yı darbeden uzak tutan, Demokrasiye ve TSK’ya  sahip çıkan konuşması coşkuyla dinlendi.

Şurası iyi bilinmeli ki Türk Milleti, ordusunun her zaman yanında ve asker üniforması giymiş hainleri şerefli Türk  askeri ile asla karıştırmamaktadır. 

***

Başbakanımız, birleştirici-bütünleştirici bir konuşma yaptı. Dedi ki; ‘Dostlarımızı çoğaltacağız. Siyasette uzlaşıyı ve birlikteliği artıracağız. Bizi öldürmeyen darbe bizi daha da güçlendirir…’ Başbakanın Nazım Hikmet’ten; Ahmet Arif’ten, Ahmet Cevad’dan, Necip Fazıl’dan dizeler okuması ayrı bir güzellik ve coşkuydu…

Ve, Cumhurbaşkanımız…

Mustafa Kemal’in  Milli Mücadele yıllarında Millete seslendiği gibi o da seslendi.

Dedi ki;

‘Ey millet esaret ve zillet kabul eder misin’

Millet hep bir ağızdan;

‘Hayır’  dedi…

Bunun üzerine ‘Bu millete kimse esareti asla getiremeyecektir…’ diyen sayın Cumhurbaşkanımız tarihi konuşmasında bir takım tespitler ve uyarılar yaptı.

‘Devleti sıfırdan kuracağız’ diyen cumhurbaşkanımız, Süleyman Şah, Osman Gazi devleti hangi temeller üzerine bina ettilerse, biz de o irade ile şekillendireceğiz ve o irade ile FETÖ’cüleri geri püskürttük.

O gece Gazi Mustafa Kemal’in Milli Mücadele inancı bütün şehirlerimizde kol geziyordu.

Onları harekete geçiren saikleri çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu FETÖ kimdir herkes öğrensin. Her yere sızabilen ihanet şebekelerine karşı kendimizi güçlendirmeliyiz.

Bu ruh başka bir ruhtur…

Onlar, bu milletin imanını, inancını ve dirayetini tahmin edemediler…

İmansız olanlar, imanı olanlar karşısında duramazlar…’

***

Gelelim Erzurum’a…

15 Temmuz gecesinden beri sokakta olan Erzurum, dün gece yine bütün fertleriyle Demokrasi, Milli İrade ve Şehitler için meydandaydı…

3 Temmuz’dan 23 Temmuz 1919’a kadar şehre hakim olan Milli İrâde ruhu dün gece iye ayaktaydı… 

O gün Cumhuriyet’i kuran ruh, onu FETÖ’cü darbeci hainlere karşı korumak; Milli İrâdeyi hakim kılmak için nöbetteydi.

Dün gece, Erzurum’la, Türkiye ile ve bu milletin bir ferdi olmakla bur kez daha gurur duydum.

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.