1. YAZARLAR

  2. Furkan Şarkır

  3. Yeni nesil kablosuz iletişim 4.5G!
Furkan Şarkır

Furkan Şarkır

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni nesil kablosuz iletişim 4.5G!

A+A-

4.5G?

Yıl 2009; 3G'nin ülkemizde kullanıma sunulduğu döneme kısa bir yolculuk yapalım. 3G diyince aklımıza ilk ne geliyor peki? Cevabını çoğu kişi ortak şekilde verecektir: görüntülü görüşme! O dönem için inanılmaz bir teknolojiydi değil mi? Operatörler birbiri ardına sadece görüntülü görüşme odaklı reklamlar yapıyor, 3G'nin nasıl bir hızda veri indirdiğini kanıtlamaya çalışıyorlardı. Gerçekten de öyleydi, 2000 yılında Japonya'da ortaya çıkan teknoloji 2002 yılında ABD, 2003 yılında AB tarafından kullanılmaya başlanmış daha sonra 2009 yılında ülkemizde kullanılmasıyla birlikte herkes 3G'den önce nasıl bir çile çekildiğini anlamaya çalışıyordu.

Şimdi yıl 2015; 4.5G yani geliştirilmiş 4. nesil mobil iletişim teknolojisi, ihalesinin sonuçlanmasının ardından hayatımızdaki yerini almaya hazırlanıyor. Şimdi bu teknolojinin ne olduğuna, hayatımıza ne gibi değişiklikler getireceğine yakından bakıyoruz.

4.5G Nedir?

4.5G esas mantığıyla 4G'nin geliştirilmiş bir versiyonudur. 4G ile ilk zamanlar 100 Mbps civarı bir hızda veri akışı sağlanırken 4.5G ile bu hız 300 Mbps civarlarında sağlanıyor. Ayrıca 3G ile kıyaslayacak olursak; 3G ile ortalama 25 Mbps hızında bir veri akışı sağlandığı düşünülürse, 4.5G ile bundan en az 10 kat daha hızlı veri akışını sağlayabileceğiz. Bu muazzam bir hız demek.

4.5G ile hayatımızda ne gibi değişiklikler olacak?

Bu konu elbette saymakla bitiremeyeceğimiz kadar içerik besliyor. Maddeler halinde genel kapsamda sıralayacak olursak;

                1) Frekans Artımı: Şu an ülkemizde operatörlerin kullanmakta olduğu toplam frekans miktarı 183 MHz iken, ihale edilen toplam frekans miktarı 573 MHz'a çıkıyor. Yani mobil bant ve frekans genişliği kat kat artıyor. Bu da daha temiz ve sorunsuz iletişim anlamına geliyor.

                2) 3G ile 60 dakikada indirilen bir veri 4.5G ile 6-7 sn içinde indirilebilecek. Sanırım bu madde bir çok şeyi anlatmaya yetiyor.

                3) Daha hızlı ve sorunsuz iletişim demek, daha az vakit kaybetmek demek. Bu da ülke ekonomisi bakımından Gayri Safi Milli Hasıla üzerinde %1 oranlarında artış anlamına geliyor.

Bunlar genel anlamda sıralanabilecek maddelerdi. Her şey çok güzel ancak bir de işe kullanıcı tarafından bakmak gerekiyor. Veri fiyatlandırmalarında eskiden 100 MB internet paketleri şu an kullandığımız 2 GB paketlerle neredeyse aynı fiyattan satılıyordu. 3G'nin gelişip veri kullanımının üst seviyelere çıkmasıyla operatörler de doğal olarak güncel olarak paket oranlarını yeniliyordu.

Ancak şimdiki durum eskisinden de farklı. Hız oranları ciddi bir artış gösteriyor ve mevcut paketlerle 4.5G kullanmak neredeyse imkansız hale gelebiliyor. Örneğin 4 GB'lık bir paket ile 1 ay rahat rahat idare edebilen bir kullanıcı 4.5G ile bu kotayı 2 saatte tüketebilir. Bu durumun güncellenmesi, bu teknolojinin önündeki en büyük soru işaretlerinden bir tanesi konumunda.

 

 

Tam olarak ne zaman kullanmaya başlayacağız?

İhale gereği 1 Nisan 2016'da kullanıma sunulması planlanmakta. Yani kısa bir süre sonra bu inanılmaz hıza sahip olabileceğiz. Diğer bir güzel haber ise en geç 8 yıl içerisinde Türkiye'nin %95'i 4.5G kapsama alanına dahil edilmek zorunda. O zamana kadar başka ne yeniliklerin hayatımızda olacağı ise meçhul.

4.5G'yi nasıl kullanabiliriz?

Öncelikle doğal olarak 4.5G uyumlu bir mobil cihaza sahip olmanız gerekiyor. Cihazınızın bu teknolojiye uygun olup olmadığını, üretici sayfalarından kontrol edebilirsiniz. Diğer bir gereksinim ise SIM kartınızın 4.5G'ye uyumluluğu. Bunun kontrolünü de tarifesinde bulunduğunuz operatörlerin internet sitelerinde yapabilirsiniz.

 

Bu yazımızda çok fazla teknik detaylara girmeden 4.5G'nin hayatımızda nasıl bir yer edineceğini ve ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.