1. HABERLER

  2. Yolsuzlukta 53'üncü sıra Türkiye'ye yakışmıyor
Yolsuzlukta 53'üncü sıra Türkiye'ye yakışmıyor

Yolsuzlukta 53'üncü sıra Türkiye'ye yakışmıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iç talebin yavaşladığı, dış talebin ise güçlendiği bir döneme girildiğini söyledi. Şimşek, Büyüme daha dengeli olacak ama büyümenin aşağı yönlü risklerinin yükseldiği bir dönemdeyiz” dedi.

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "İngiltere merkezli uluslararası şeffaflık örgütü, bütün ülkelerin değerlendirmesini yapıyor. Yolsuzluk algı endeksini üretiyor. 2002 yılında biz sondan 37. sıradaymışız. Bizden daha iyi 64 ülke var. Şimdi 2013 yılına baktığınız zaman Türkiye 53. sıraya yükselmiş, kaç ülke arasında, 177 ülke arasında" dedi. Tüm Bakanları kriptolu telefon dağıtıldığı yönündeki bilgiyi de doğrulayan Bakan Şimşek ,"Gerektiğinde kullanıyoruz" dedi.

Bakan Şimşek, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyeleriyle bir araya geldi. Düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Mehmet Şimşek, Türkiye’de makro ekonomideki kazanımların temelinde siyasi istikrar olduğunu ifade ederek, “Türkiye son dönemde, son 60 yılın en küresel krizine rağmen edindiği kazanımı neye borçlu diye sorarsanız; bir tek faktör vardı o da siyasi istikrardır derim” diye konuştu.

Kısa vadede büyüme öngörülerine bakıldığında bu sene için yüzde 4’lük bir büyüme öngördüklerini anlatan Şimşek, “Ama bu büyümeyi aşağı ve yukarı doğru etkileyecek gelişmeler var. Yukarı doğru gelişmeler AB bizim en büyük ticaret ortağımız resesyondan çıkıyor. Aşağı yönlü riskler seçim ve bu son gelişmelere baktığınız zaman bir miktar belirsizlik var. Bu belirsizlik büyümeyi bir miktar aşağı çeker. Yine faizlerde bir yükselme söz konusu. Bunların iç talebe yansıması olumsuz olacak. Dolayısıyla iç talebin yavaşladığı, dış talebin güçlendiği bir döneme giriyoruz. Büyüme daha dengeli olacak ama büyümenin aşağı yönlü risklerinin yükseldiği bir dönemdeyiz” dedi.

Bakan Mehmet Şimşek, Türkiye’nin son yıllarda çok ciddi istihdam oluşturduğunu, 2007 sonundan bu yana Türkiye’nin 4.8 milyon insanına iş imkanı sağladığını söyledi. Önümüzdeki dönemde ise büyümede iç talebin yavaşlamasıyla birlikte istihdamdaki artış hızının yavaşlayabileceğini kaydeden Şimşek, ”Ama ben inşallah bunun geçici olacağı kanısındayım” ifadelerini kullandı.

“Enflasyon tek haneye indi ve tek hanede tutuyoruz bu önemli bir başarıdır. Ama bizim enflasyonu düşük tek haneli rakamlara indirmemiz lazım” diyen Şimşek, “Yüzde 1-3 aralığına indirmek tabii ki Türkiye’nin büyüme potansiyelini daha da yükseltecektir” dedi.
Türk Lirası’ndaki değer kaybının enflasyonu olumsuz etkilediğini dile getiren Bakan Şimşek, özel sektör tasarruflarını artıracaklarını, kamunun tasarrufunun da yüksek seyretmesini sağlayacaklarını dile getirdi. Şimşek, cari açığın olması gerekenin biraz üzerinde olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye'de şu anda en çok bu hususlar tartışılıyor. İngiltere merkezli uluslararası şeffaflık örgütü, bütün ülkelerin değerlendirmesini yapıyor. Yolsuzluk algı endeksini üretiyor. 2002 yılında biz sondan 37. sıradaymışız. Bizden daha iyi 64 ülke var. Bizim önümüzde kim var; Çin var, Meksika var, Brezilya var, Yunanistan var, İtalya var. Türkiye yolsuzluk algısında kötü ülkeler arasında. Şimdi 2013 yılına baktığınız zaman Türkiye 53. sıraya yükselmiş. Kaç ülke arasında 177 ülke arasında. Bizim gerimizde kim var? İtalya var, Brezilya var, Çin var, Meksika var, Yunanistan var. Aslında Türkiye son dönemdeki tartışmaları önemli ölçüde siz de biliyorsunuz, siyasi motivasyonla yapılan tartışmalardır. Türkiye çok mesafe kat etmiştir. 53. sıra yakışıyor mu? Hayır yakışmıyor. Sıfırlamış mıyız? Hayır sıfırlamamışız. Tabi ki mesafe kat etmemiz lazım. Tabi ki daha da gelişme göstermemiz lazım. Hakikatten Türkiye mesafe kat etmiştir.”

Kur hareketlenince Türkiye’de insanlar, şirketler ve yatırımcıların da tedirgin olduklarını belirten Şimşek, “1980’den bu yana Türkiye birçok kriz yaşadı. Yani parasal anlamda birçok kalp krizi geçirdi. Ama buna rağmen hep trend yukarı doğru. Bütün bu iniş çıkışlara rağmen . Siz Türkiye’ye güvenirseniz, Türkiye’de kazanıyorsunuz. Ben bunu yabancılara gösterince rahatlıyorlar” dedi.

 

 

20140227aw019471_02-001.jpg “KRİPTOLU TELEFON TÜM BAKANLARDA VAR, GEREKTİĞİNDE KULLANIYORUZ”

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüketici güven endeksindeki düşüşle ilgili konuştu. Şimşek, “Siyasi istikrar devam ederse bence güven endekslerinde çok hızlı bir toparlanma başlar” dedi.
Bakan Şimşek, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) üyeleriyle bir araya geldikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Tüketici güven endeksindeki düşüşle ilgili bir soru üzerine konuşan Şimşek, “Siyasi motivasyonlarla yapılan operasyonların gerek tüketici güvenliği, gerekse yatırımcı güvenliği, reel sektörün güvenliğini etkilemesi kadar doğal bir şey yok. Ama çok kalmadı. 30 Mart’ta siyasi istikrarın tehlikede olmadığını inşallah hep birlikte göreceğiz. Siyasi istikrar devam ederse bence güven endekslerinde çok hızlı bir toparlanma başlar. Türkiye üretmeye devam ediyor, büyümeye devam edecek. Onun için biz geleceğe iyimserliğimizi koruyoruz. Türkiye’nin geleceği parlak. Kısa vadede ufak tefek inmiş çıkışlar olabilir. Hiç sürpriz değil. Zaten ilk çeyrekte bir miktar yavaşlamanın olabileceğini gerek uluslararası gelişmelerin, gerekse Türkiye’deki gelişmelerin tüketim kararlarına yatırım kararlarına olumsuz yansıyabileceğini biz zaten düşünmüştük. Asma mart sonrası biz oturup tekrar Türkiye’ye ilişkin gerek orta vadeli programla, gerekse diğer hedeflerimize ilişkin bakıp, bir değerlendireme yapacağız. Geçici gelişmeler olabilir. 30 Mart’ta siyasi istikrarın devam ettiği çok açık ve net olarak ortaya çıktığında bence gelişmeler tersine dönecektir” dedi.
Bir basın mensubunun, Bakanlar Kurulu’ndaki tüm bakanlara kriptolu telefon dağıtıldığı yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine Şimşek, “Tüm bakanlarda var. Gerektiğinde kullanıyoruz” diye konuştu.Şirketlerin döviz borcuyla ilgili bir soru üzerine ise Şimşek, “Reel sektörün döviz borcu önemli bir konudur. Ancak kaygılanacak çok fazla bir şey yok. Çünkü döviz borcu olanların yüzde 80’inden fazlasının bir de döviz geliri var. Reel sektörün döviz pozisyon açığına baktığımız zaman bir yıllık vadede 17 milyar dolar. Bunu yönetilebilir görüyoruz. Dolayısıyla bu kaygılar şu aşamada yersiz. Türkiye istikrar içerisinde büyümeye devam ettiği müddetçe borç sadece yiğidin kamçısı şeklindedir. Çünkü bu borcu özel sektör alıp yemedi, yatırımlar yaptı. Bu yatırımların bir getirisi var. Özel sektörün borcu arttı ama varlıkları da arttı. Türkiye’nin bilançosuna baktığınız zaman genel anlamda çok sağlam bir yapı göreceksiniz. Türkiye’nin temelleri sağlam” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.