1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yüksek İrtifa, A’dan Z’ye herkese dokunacak!
Yüksek İrtifa, A’dan Z’ye herkese dokunacak!

Yüksek İrtifa, A’dan Z’ye herkese dokunacak!

Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un Süper Lige çıkmasıyla birlikte Yüksek İrtifa Kamp Merkezi de ivme kazandı. Onlarca takımın kamp dönemi için Erzurum’u tercih etmeye başlaması kent ekonomisine çok ciddi bir katma değer sağlayacak. ESOB Başkanı Rasim Fıra

A+A-

Dudak uçuklatan rakamlar

Futbol Endüstrisi Forum’unun (FIFEX) araştırmasına göre Türkiye’de futbol pastasının büyüklüğü 1,5 Milyar Lira seviyesinde ve bu rakamla Avrupa futbolunun da yaklaşık yüzde 6’sını oluşturuyor. Her geçen yıl kat be kat büyüyen bu endüstriden yararlanma fırsatı artık Erzurum için de geçerli hale geldi. Üstelik kentin Yüksek İrtifa Kamp Merkezi gibi bir avantajı da bulunuyor.

İlk etapta küçük esnafa yarayacak

Önümüzdeki sezon Spor Toto Süper Lig’de mücadele edecek olan BB Erzurumspor, kent ekonomisine de ciddi katkı sağlayacak. İstatistiklere göre Süper Lig’deki takımlar maç başına 20 – 25 bin izleyici toplarken, Erzurum’un bu rakamı kolaylıkla yakalayacağı öngörülüyor. İlk etapta özellikle küçük esnafa katkı sağlayacak olan bu endüstri orta vadede de tüm kente yayılacak.

Yüksek İrtifa avantajı

FIFEX araştırmasına göre Türkiye’de futbol ekonomisi son 10 yılda 5 kat büyürken, mevcut pastadan daha fazla pay alabilme fırsatı Erzurum için doğmuş durumda. Çünkü Süper Lig ekipleri arasında Yüksek İrtifa Kamp Merkezi’ne sahip olan Erzurum, bu anlamda sektörün merkezi haline gelebilir. Son 5 yıl içinde yüzlerce takımın kampına ev sahipliği yapan kente ilerleyen süreçte daha çok takım geleceği öngörülüyor.